Latvija pērn pēc vēja enerģijas kapacitātes noslīdējusi uz 62. vietu pasaulē

Jaunākais Pasaules vēja enerģijas asociācijas nozares apskats par 2016. gadu, kas apkopo valstu datus par vēja enerģijas nozares izaugsmi, atklāj, ka pērn Latvija ar tās 68 MW vēja enerģijas jaudu ieņēma 62. vietu pasaulē, noslīdot no 59. vietas gadu iepriekš. Gada laikā Latviju pēc uzstādītās vēja enerģijas ražošanas kapacitātes apsteigušas Gvatemala, Šveice un Jamaika. 

Saskaņā ar nozares apskatu, lielāko vēja enerģijas jaudu pagājušajā gadā sasniedza Ķīna – 168 730 MW, tai seko ASV ar 82 033 MW un Vācija ar 50 019 MW. Pēc vēja enerģijas ražošanas kapacitātes Latvija šobrīd būtiski atpaliek arī no Baltijas kaimiņvalstīm – Igaunijā pērn tā bija 310 MW, bet Lietuvā – 493 MW.

2016. gada laikā pasaulē ieviests vidēji par 11,8% vairāk vēja enerģijas jaudas nekā gadu iepriekš, bet Latvijā izaugsmes nav bijis, proti, jau 5 gadus nav uzstādīta neviena jauna ražošanas jaudas vienība. Igaunijā gada izaugsme ir bijusi 2,3% apmērā, bet Lietuvā - 16,2%. Eiropā augstāko izaugsmi uzrādījusi Somija, kur 2016. gadā ražošanas kapacitātes pieaugums bija 53,1%.

“Mēs redzam, ka pagājušajā gadā pasaulē bija stabila vēja enerģijas jaudu izaugsme, kuras pamatā ir vēja enerģijas ekonomiskais izdevīgums, proti, vējš nodrošina lētāko elektroenerģijas ieguves veidu. Diemžēl Latvija šobrīd būtiski atpaliek no vadošo Eiropas valstu un arī mūsu kaimiņvalstu rādītājiem vēja enerģijas ieviešanā - Igaunijā šobrīd ir 4,5 reizes, bet Lietuvā – 7,2 reizes vairāk vēja enerģijas jaudas nekā Latvijā. 

Tomēr Latvijas vēja enerģijas nozare ar pamatotām cerībām raugās uz izaugsmi tuvākajos gados, jo saskaņā ar valdības rīcības plānu un Enerģētikas likumu līdz šī gada beigām tiks izstrādāts jauns, ilgtspējīgs un ekonomiski pamatots atjaunojamo energoresursu, tostarp vēja enerģijas, atbalsta mehānisms. Tas dos pozitīvu dinamiku vēja enerģijas būtiskā potenciāla apgūšanai Latvijā,” saka Toms Nāburgs, Vēja enerģijas asociācijas valdes loceklis.

No Centrāleiropas valstīm vislielākā vēja enerģijas jauda sasniegta Polijā – 5 782 MW un Rumānijā – 3 028 MW. Ziemeļvalstu lokā visvairāk vēja enerģijas kapacitātes 2016. gadā bija Zviedrijā – 6 493 MW, tai seko Dānija ar 5 227 MW un Somija ar 1 539 MW.